WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do budowania stron firmowych / wizytówek firm. W ostatnich latach znacząco wyparła inny, niegdyś dominujący CMS – Joomla. WordPress jest bardzo intuicyjny w obsłudze, posiada olbrzymie możliwości rozbudowy strony, ogromną bibliotekę wtyczek, które ułatwią wdrażanie nowych funkcjonalności i co dla niektórych najważniejsze – jest darmowy. Ten poradnik skierowany jest do osób początkujących, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z platformą WordPress. Dziś odpowiemy na pytanie …

Jak zainstalować WordPressa?

Aby zainstalować WordPressa, będziemy potrzebowali 2 rzeczy:

  • serwera (wymagany interpreter języka PHP 5.2.4 lub nowszy oraz baza dany MySQL 5.0 lub nowsza, jednak wszystkie popularnych firm świadczących hosting takich jak: Nazwa.pl, Hekko, Home czy OVH, jest to standard)
  • plików WordPressa, które możemy pobrać pod tym linkiem – WordPress
  • przydatna będzie również wykupiona i podpięta pod serwer domena, aby od razu uruchomić stronę / WordPressa na niej. Jednak nie jest to wymagane.

Gdy już mamy serwer i pobraliśmy pliki WordPressa, to czas wgrać go na serwer. Logujemy się na wykupiony serwer FTP, osobiście używam do tego celu programu Filezilla. Wystarczy w nim wpisać nazwę serwera, nazwę użytkownika oraz hasło. Wszystkie te dane otrzymacie wraz z zakupem serwera. Jeśli wykupiliśmy wcześniej domenę, to pliki wrzucamy w folderze domeny ( nazywa się ona tak samo jak domena ), jeśli nie zakupiliśmy domeny, to tworzymy folder z dowolną nazwą i tam zamieszczamy pliki. Uwaga – pobierając WordPressa pobieramy spakowany zestaw plików. Należy go wypakować, a na serwer wgrać wszystko co znajduje się w folderze – WordPress.

Utworzenie bazy danych

Instalacja WordPressa i jego funkcjonowanie wymaga utworzenia bazy danych. Nie jesteśmy w stanie opisać dokładnie, jak ten proces będzie wyglądał u Ciebie, ponieważ wszystko zależy od rozwiązań firmy, w której wykupiłeś serwer. Wszystkie informacje / instrukcje znajdziesz w dokumentacji lub pomocy danej firmy. Możesz również do nich zadzwonić, z pewnością udzielą Ci takiej pomocy. W przypadku firmy Hekko należy zalogować się do panelu admina i tam znaleźć opcję zarządzania bazami danych MySQL. Kolejno należy utworzyć bazę danych oraz jej użytkownika podając podstawowe dane jak nazwa i hasło. Użytkownikowi należy nadać wszystkie uprawnienia. Jeśli pomyślnie utworzymy bazę danych i jej użytkownika, to przechodzimy do kolejnego kroku …

Instalacja WordPressa

Aby rozpocząć instalację WordPressa ( oczywiście po przeniesieniu wszystkich plików na serwer ) wystarczy w przeglądarce wpisać nazwę wykupionej przez nas domeny. W naszym przypadku byłoby to heronart.pl. Klikamy przyciska Zaczynajmy i rozpoczynamy uzupełnianie danych.

Okno 1:

  • Nazwa bazy danych – tutaj wpisujemy nazwę bazy danych, którą wcześniej utworzyliśmy. Warto mieć na uwadze, że przy tworzeniu bazy danych system automatycznie dodał nam prefix. Dla przykładu – wpisaliśmy nazwę bazy danych – stronka – ale w panelu widzimy, że nazwa bazy danych to serwerkonrada_stronka. Przy instalacji WordPressa należy wpisać nazwę bazy danych łącznie z prefixem.
  • Nazwa użytkownika – podobnie jak wcześniej wpisujemy nazwę użytkownika bazy danych, jaką nadaliśmy wraz z prefixem.
  • Hasło – wpisujemy hasło jakie przypisaliśmy do użytkownika
  • Adres serwera bazy danych – jest to adres serwera bazodanowego. W przypadku większości serwerów wystarczy pozostawić domyślnie wpisany – localhost – jednak niekiedy serwery wymagają wpisania innego adresu. Jeśli przydarzy Wam się taka sytuacja, to należy sprawdzić adres w dokumentacji serwera.
  • Prefiks tabel – tutaj możemy ustawić własny prefiks dla tabel, które są wykorzystywane w WordPressie. Zazwyczaj wystarczy pozostawić domyślną opcję – wp_ – jednak w momencie gdy zamierzamy zainstalować kilka kopii WordPressa wykorzystując jedną bazę danych, to należy nadać każdej unikalny prefiks tabel.

Okno 2:

Po prostu klikamy Uruchomienie Instalacji

Okno 3:

  • Tytuł witryny – tytuł naszej strony internetowej. Oczywiście po zakończeniu instalacji będziemy mogli go zmienić w panelu administracyjnym Wordpresa
  • Nazwa użytkownika – wpisujemy nazwę użytkownika np. admin, Konrad itd. Będzie ona służyć również do logowania. Nowych użytkowników będziemy mogli tworzyć w panelu administracyjnym.
  • Hasło – hasło do użytkownika, będzie wymagane przy logowaniu do kokpitu WordPressa
  • Twój email – na adres mail będą nam przychodzić różne powiadomienia WordPressa czy będziemy mogli przy jego pomocy odzyskać hasło.
  • Prywatność – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że strona nie zostanie wpisana do wyszukiwarek takich jak Google do momentu odznaczenia opcji ( można ją odznaczyć w panelu administracyjnym, w ustawieniach ). Zaznaczenie tej opcji jest zalecane do momentu, aż nie skonfigurujemy kompleksowo naszej strony, aż nie będzie ona gotowa do użytku i ukazania odwiedzającym.

Klikamy Zainstaluj WordPressa i możemy się cieszyć sukcesem 🙂